*** Witamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Łebieńskiej Hucie ***
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Reset
Reset

Historia szkoły

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY      

Może to niektórych zdziwi, ale historia naszej szkoły sięga bardzo zamierzchłych czasów. Postaram się ją krótko przedstawić na podstawie kroniki, która sama wiele pamięta i pomimo nadszarpnięcia zębem czasu, przekazuje wiele informacji na stronnicach pokrytych wyblakłym atramentem. Pierwszy kronikarz rozpoczął dokumentowanie dziejów szkoły w roku 1945, postarał się jednak o odtworzenie przeszłości placówki, a oto niektóre fakty przez niego podane.

      Według miejscowej tradycji ustnej początki szkoły w Łebieńskiej Hucie sięgają 1797 roku. Pierwszy udokumentowany zapis pochodzi z 1 IV 1896 roku i jest to wpis do księgi młodzieży szkolnej prowadzony odtąd do roku szkolnego 1931/32. Z innych dokumentów wiadomo jednak, że w szkole nauczano nadal, nawet podczas okupacji hitlerowskiej.

       Po II Wojnie Światowej placówka szybko zaczęła funkcjonować i od tej pory kronika szkolna była prowadzona regularnie, także dalej podane fakty są jak najbardziej wiarygodne.   W tym okresie szkoła tak jak cały kraj, przechodziła przejściowe trudności zwłaszcza lokalowe i personalne, dlatego rozpoczęto nauczanie od trzech klas i jednego nauczyciela, który pełnił równocześnie funkcję kierownika. Wspomina on, że uczniowie pisali klęcząc na podłodze z powodu braku wyposażenia, początki więc nie były łatwe. Budynek jednak stopniowo remontowano, przybywało również nauczycieli, także w roku 1958 można było rozpocząć naukę w siedmioklasowej szkole podstawowej, a z czasem zgodnie z wymogami reformy oświatowej poszerzyć ją o jeszcze jedną ósmą klasę.

       14 stycznia 1967 roku przyniósł wielkie zmiany, uczniowie i nauczyciele opuścili stary, ceglany budynek, ogrzewany piecami i zamienili go na nowy, który służy nam do dzisiaj.

         W związku z unowocześnieniem i powiększeniem Szkoły Podstawowej w Łebieńskiej Hucie, w roku 1973 w Będargowie zlikwidowano oddziały klas V- VIII i przeniesiono je do nowopowstałej placówki. W roku 1975 całkowicie zamknięto szkolę w Będargowie i również najmłodsi uczniowie rozpoczęli naukę w Łebieńskiej Hucie.

          Przez wiele lat funkcjonowania placówki pracowało w niej wielu nauczycieli, niektórzy zjawiali się i szybko znikali, byli jednak tacy, którzy nauczaniu w naszej szkole poświęcili ładny kawałek życia i ci na zawsze pozostaną w pamięci swoich wychowanków. Są również uczniowie, którzy na trwale wpisali się w historię Szkoły Podstawowej w Łebieńskiej Hucie. Ich nazwiska możemy odczytać na wielu dyplomach wiszących na ścianie szkolnego korytarza. Dokumentują one sukcesy sportowe i osiągnięcia w konkursach wiedzy.

         Jednym z ważniejszych przedsięwzięć, w którym uczestniczyli uczniowie wraz z nauczycielami były Sejmiki Uczniowskie poświęcone historii i kulturze naszego regionu, odbywające się od roku 1982. To między innymi one zapoczątkowały promocję i kultywowanie tradycji kaszubskiej w naszej szkole. Dzięki temu dziś odnosimy sukcesy w konkursach poezji kaszubskiej, a lekcje języka kaszubskiego cieszą się popularnością.       

         Wiatr historii nie ominął oczywiście naszej szkoły, choć burze dziejowe przetaczające się w tamtym okresie przez nasz kraj nie naruszyły jej podstaw. Borykano się rzecz jasna z trudnościami, które dotykały wszystkich, a więc przerwami w dostawie prądu i dostępem do podstawowych produktów. Starano się jednak pracować normalnie, czekając na lepszą przyszłość.

          I ta nadeszła, a wraz z nią nowe perspektywy i możliwości rozwoju. Szkoła była systematycznie unowocześniana, żeby uczniowie mogli uczyć się, a nauczyciele pracować w przyjemnej atmosferze.

          W roku 1999 reforma edukacji po raz kolejny wpłynęła na życie Szkoły Podstawowej w Łebieńskiej Hucie, mury szkoły po raz ostatni opuściła klasa ósma, a siódma od nowego roku rozpoczęła naukę w gimnazjum. Od tej pory w szkole nauczamy klasy I-VI i zerówkę.

           Tutaj kończy się stara kronika. Szkoła nadal rozwijała się znakomicie, wyremontowano wnętrze. W lipcu 2007 roku wybudowano piękną szatnię. W czerwcu natomiast udostępniono bardzo nowoczesną pracownię komputerową, teraz poprzez Internet mamy kontakt z całym światem. Dzięki temu możemy, także przekazywać informacje każdemu, kto zechce zajrzeć na nasza stronę internetową i właśnie tu będziemy zapisywać kolejne wydarzenia odbywające się w naszej szkole, co tu dużo mówić idziemy z duchem czasu.

       A stara kronika? Nie, nie wyrzucimy jej, zamkniemy ją w pancernej szafie i będziemy strzec, przecież stanowi ona wielką historię małej szkoły.        

 

KIEROWNICY I DYREKTORZY NASZEJ SZKOŁY

  • K. Malinowski 1929 - 1939
  • Stefański 1945 - 1947   
  • Władysław Krauza 1947
  • Czesław Rąbca 1947 – 1954
  • Elżbieta Grzybowska 1954 - 1955
  • Alfons Gołąbek 1955 - 1973
  • Leszek Grzenia 1973 – 1990
  • Bożena Kąkol 1990 - 2022
  • Ewa Jelińska 2022 - obecnie
Data dodania: 2021-01-11 20:11:47
Data edycji: 2023-10-24 10:52:08
Ilość wyświetleń: 2530

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Zobacz

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej